Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson Höganäs, skålfat, glaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
Est1,100 - 1,200 SEK
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Granfelt, Bertel, olja,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Presenterfat samt snusdosa, silver, total vikt 450 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Final bid2,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Est1,500 - 1,600 SEK
Collier, odlade pärlor med silverlås,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita och blå safirer, vikt 3,3 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 800 SEK
Halskedja samt armband, silver med markasiter och karneoler,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
BILDFOBI, akvatint, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
7 delar porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
Est600 - 700 SEK
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
Est900 - 1,000 SEK
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
Est400 - 500 SEK
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Est1,300 - 1,400 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Est1,500 - 1,600 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
Est300 - 400 SEK
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Est500 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
Final bid36,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början,
Est600 - 700 SEK
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK