Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
49
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Andersson & Johansson Höganäs, skålfat, glaserat lergods,
50
Okänd designer för Andersson & Johansson Höganäs, skålfat, glaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
51
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
52
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Granfelt, Bertel, olja,
53
Granfelt, Bertel, olja,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
54
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
55
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
56
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
57
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
58
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Presenterfat samt snusdosa, silver, total vikt 450 gram,
59
Presenterfat samt snusdosa, silver, total vikt 450 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
60
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
61
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Final bid2,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
62
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Collier, odlade pärlor med silverlås,
63
Collier, odlade pärlor med silverlås,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita och blå safirer, vikt 3,3 gram,
64
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita och blå safirer, vikt 3,3 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
65
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
66
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal,
67
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
68
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Halskedja samt armband, silver med markasiter och karneoler,
69
Halskedja samt armband, silver med markasiter och karneoler,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
BILDFOBI, akvatint, komposition,
70
BILDFOBI, akvatint, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
7 delar porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
71
7 delar porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
72
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
73
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
74
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal,
75
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
76
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
77
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
78
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
79
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
80
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
82
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
83
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
84
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
85
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
86
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
87
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
88
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
89
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
90
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
91
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
Final bid36,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början,
92
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
93
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
94
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
95
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
96
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
97
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.