Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900,
386
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn,
387
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
388
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
389
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
390
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
391
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
392
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
393
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
394
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
395
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål,
396
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage,
397
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Urna, glaserat lergods, antagligen Safavid, Persein 16-1700-tal,
398
Urna, glaserat lergods, antagligen Safavid, Persein 16-1700-tal,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skål, terrakotta, möjligen Anatolien,
399
Skål, terrakotta, möjligen Anatolien,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kanna med hänkel, terrakotta, möjligen Anatolien,
400
Kanna med hänkel, terrakotta, möjligen Anatolien,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sunesson, Kejsar Calle, färglito, "Den annorlunda brudgummen",
401
Sunesson, Kejsar Calle, färglito, "Den annorlunda brudgummen",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv
402
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stenstad, Lars, litografi, "Rökar över Alvaret",
403
Stenstad, Lars, litografi, "Rökar över Alvaret",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas,  12 + 5 st, olikfärgad glasmassa, Kartio,
404
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 12 + 5 st, olikfärgad glasmassa, Kartio,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 7 st, porslin,
405
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 7 st, porslin,
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 2 st, porslin,
406
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 2 st, porslin,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
407
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
408
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
409
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
410
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet",
411
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
412
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
413
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
414
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
415
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi,
416
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengtsson, Sten för Carlsson, jullampa,  "Luciatåg",
417
Bengtsson, Sten för Carlsson, jullampa, "Luciatåg",
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
418
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kirchsteiger, Ernst för ERNST, karaff, glas med läderband,
419
Kirchsteiger, Ernst för ERNST, karaff, glas med läderband,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
420
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
421
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
422
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
423
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
424
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
425
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
426
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
427
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
428
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, handmålat glas, Tulip,
429
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, handmålat glas, Tulip,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta
430
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Mater Dolorosa
431
Skulptur, skuret trä, Mater Dolorosa
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
432
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta,
433
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.