Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad,
Final bid26,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Silow, Ingegerd, egen ateljé, matta, rölakan,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, kulhamrad mässing,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
Est600 - 700 SEK
Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar),
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell,  vikt 70 gram,
Est500 - 600 SEK
Matskedar, 2 st, silver, fiolmodell, total vikt 125 gram,
Est900 - 1,000 SEK
Parti skedar, silver, 1800-tal, olika modeller total vikt 440 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
3 delar rödguld, 18 karat, total vikt 6,1 gram;
Final bid2,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
2 delar bronssmycken, Finland, 1900-talets 2 hälft;
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring förgyllt silver och jade, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder",
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse",
Final bid50,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Kåks, Olle, olja, blommande grenar,
Final bid36,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
Est2,200 - 2,400 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering",
Est9,000 - 10,000 SEK
Strösked, silver, gammalfransk modell, vikt 38 gram,
Est400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 6 + 4 st, silver, 18-1900-tal,  total vikt 145 gram,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Skedar, 6 + 6 st, så kallade Sameskedar, total vikt 145 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft,
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, alabaster, kvinna med slöja,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka",
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Final bid3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK