Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Kortzau, Ole för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Lovely",
194
Kortzau, Ole för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Lovely",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
195
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
196
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen, skål/skulptur, glaserat stengods,
197
Wejsfelt, Swen, skål/skulptur, glaserat stengods,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen, miniatyrvas, glaserat stengods,
198
Wejsfelt, Swen, miniatyrvas, glaserat stengods,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen, skål, glaserat stengods,
199
Wejsfelt, Swen, skål, glaserat stengods,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods,
200
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
201
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
202
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus",
203
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer,
204
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat",
205
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat",
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal,
206
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
207
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
208
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
209
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
210
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
211
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Simon, Joseph för Söholm, väggplakett, glaserat stengods, barbröstad kvinna,
212
Simon, Joseph för Söholm, väggplakett, glaserat stengods, barbröstad kvinna,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
213
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?",
214
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902,
215
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör,
216
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja",
217
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
218
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
219
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
220
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
221
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
222
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods,
223
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
224
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
225
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
226
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
227
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Final bid6,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
228
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
229
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Signerad matta, semiantik/antik Täbriz,
230
Signerad matta, semiantik/antik Täbriz,
Final bid55,000 SEK
Est10,000 - 11,000 SEK
Closed
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
231
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
232
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund,
233
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
234
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
235
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
236
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas,
237
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi,
238
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
239
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
240
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gsutavsberg, vaser, 2 st, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",
241
Kåge, Wilhelm för Gsutavsberg, vaser, 2 st, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.