Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Barnstol/bänk, trä, 1900-talets början,
625
Barnstol/bänk, trä, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Barnvagn, trä, sekelskiftet 1900, sammanfällbar,
626
Barnvagn, trä, sekelskiftet 1900, sammanfällbar,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti böcker; konst mm, bl a ryska ikoner, fåglar och konstglas,
627
Parti böcker; konst mm, bl a ryska ikoner, fåglar och konstglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok; Cederström, Rudolf & Malmborg, Gösta red, Den äldre livrustkammaren 1654,
628
Bok; Cederström, Rudolf & Malmborg, Gösta red, Den äldre livrustkammaren 1654,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,
629
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vägg/bordslampa, brons med vit, frostad glaskupa, 1910-20-tal
630
Vägg/bordslampa, brons med vit, frostad glaskupa, 1910-20-tal
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvlampa, onyx med mässingsbeslag,
631
Golvlampa, onyx med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Finland, hänge silver,
632
Okänd designer, antagligen Finland, hänge silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, etsning, Spanskt drama,
633
Agnell, Olle, etsning, Spanskt drama,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
634
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
635
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
636
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
637
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
638
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,
639
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
640
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
641
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
642
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
643
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med läderklädd fot, 'Bumling',
644
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med läderklädd fot, 'Bumling',
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Golvlampa, 1900-talets 2 hälft, bemålat trä och konstmassa, ljushållare i mässing,
645
Golvlampa, 1900-talets 2 hälft, bemålat trä och konstmassa, ljushållare i mässing,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, krom med vit plastskärm,
646
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, krom med vit plastskärm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lampbord, 1 par, mässing med röktonade glasskivor, 1970-tal,
647
Lampbord, 1 par, mässing med röktonade glasskivor, 1970-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för HS-design, golvlampa med glasskiva, mässing på marmorfot,
648
Okänd designer för HS-design, golvlampa med glasskiva, mässing på marmorfot,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Smetana, Monica, olja, lekande barn,
649
Smetana, Monica, olja, lekande barn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
650
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,
651
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar,
652
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
653
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
654
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
655
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo,
656
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
657
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
658
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
659
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
660
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Sovelfat, trä, 1700-tal, ovalt, signerat ES samt med bomärke,
661
Sovelfat, trä, 1700-tal, ovalt, signerat ES samt med bomärke,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
662
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
663
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
664
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
665
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
666
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
667
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, komposition med händer,
668
Olson, Axel, färglito, komposition med händer,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"
669
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor,
670
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bonad bok med grön, djuphäftad läderklädsel,
671
Öronlappsfåtölj, bonad bok med grön, djuphäftad läderklädsel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer i Otto Schultz art, armstol, skuren och bonad ek med Bordeauxfärgad, mässingsstiftad klädsel,
672
Okänd designer i Otto Schultz art, armstol, skuren och bonad ek med Bordeauxfärgad, mässingsstiftad klädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.