Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa, grönlackerad metall, 'Bumling', design  1968
481
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa, grönlackerad metall, 'Bumling', design 1968
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
482
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver,
483
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
484
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
485
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
486
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
487
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
488
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
489
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
490
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
491
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
492
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
493
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
494
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
495
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
496
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil,
497
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
498
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
499
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
500
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
501
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man med elgitarr
502
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man med elgitarr
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
503
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
504
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
505
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
506
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat, glas, Coquille,
507
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat, glas, Coquille,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
508
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
509
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti, delvis äldre frimärken, Sverige,
510
Parti, delvis äldre frimärken, Sverige,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Pink,
511
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Pink,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Yellow,
512
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Yellow,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
513
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
514
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
515
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
516
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, bokhylla, valnöt
517
Okänd designer, bokhylla, valnöt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
518
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
519
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas,
520
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
521
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
522
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Siiroinen, Erkkitapio för Riihimäen Lasi Oy, skål, gjutet glas, Kasperi,
523
Siiroinen, Erkkitapio för Riihimäen Lasi Oy, skål, gjutet glas, Kasperi,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öhrström, Edvin för Orrefors, tillskriven, parfymflacon med propp,
524
Öhrström, Edvin för Orrefors, tillskriven, parfymflacon med propp,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Åfors, skål, glas,
525
Vallien, Bertil för Åfors, skål, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Åfors, skål, glas,
526
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Åfors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, skål, glas,
527
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, skål, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, vaser, 2 st, irisernade glasmassa,
528
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, vaser, 2 st, irisernade glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.