Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, julgranshängen, 14 st, gjutet glas,
577
Vallien, Bertil för Boda, julgranshängen, 14 st, gjutet glas,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
578
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skål, kristall, Val St Lambert, 1900-tal,
579
Skål, kristall, Val St Lambert, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nell, Eugen, gouache, kvinnoporträtt, signerad Nell och daterad 1956,
580
Nell, Eugen, gouache, kvinnoporträtt, signerad Nell och daterad 1956,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Torgstånd, otydligt signerad,
581
Okänd konstnär, olja, Torgstånd, otydligt signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, krus, stengods, målad polykrom dekor av sydländskt stadslandskap,
582
Okänd designer för Rörstrand, krus, stengods, målad polykrom dekor av sydländskt stadslandskap,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
583
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
584
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
585
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Turkmen, 130 x 90 cm,
586
Matta, semiantik Turkmen, 130 x 90 cm,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
587
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miniatyrskulpturer, 5 st, polykromt glas, fåglar,
588
Miniatyrskulpturer, 5 st, polykromt glas, fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leuchovius, Sylvia för Rörstrand, skålfat,
589
Leuchovius, Sylvia för Rörstrand, skålfat,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma',
590
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma',
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
591
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
592
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Karta, kopparstucken, Asia, omkring 1820,
593
Karta, kopparstucken, Asia, omkring 1820,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, "Céramica"
594
Undabeytia, Ramiro, färgakvatint, "Céramica"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
595
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
596
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
597
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
598
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
599
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
600
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
601
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
602
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
603
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Cirka 125 guideböcker; Harden's London for Free respektiveBars & Pubs, 6 upplagan 2009,
604
Cirka 125 guideböcker; Harden's London for Free respektiveBars & Pubs, 6 upplagan 2009,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Seldon, järnbeslaget trä och läder, sekelskiftet 1900,
605
Seldon, järnbeslaget trä och läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hörnkonsoller, 1 par, skuret och bonat trä,
606
Hörnkonsoller, 1 par, skuret och bonat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, alabaster, Italien, 1920-tal,
607
Takampel, alabaster, Italien, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kafferost med fotogen/spritbrännare, smide med porslinsknopp,
608
Kafferost med fotogen/spritbrännare, smide med porslinsknopp,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
609
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
610
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
611
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk, 210 x 125 cm
612
Matta, semiantik Persisk, 210 x 125 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Lahore, 160 x 90 cm
613
Matta, semiantik Lahore, 160 x 90 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Teheran, 160 x 105 cm
614
Matta, semiantik Teheran, 160 x 105 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask,
615
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
616
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
617
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Isphahan (?),
618
Matta, old/semiantik Isphahan (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?) figural,
619
Matta, old Ghom (?) figural,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Beludj,
620
Matta, old Beludj,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
621
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsur, marmor med förgyllda mässingelement, Frankrike, sekelskiftet 1900,
622
Bordsur, marmor med förgyllda mässingelement, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä,
623
Salongsstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Blomsterbord, mahogny, modern tillverkning
624
Blomsterbord, mahogny, modern tillverkning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.