Laddar...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
385
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ekbom, Ann Marie, olja, "Tidig vår", signerad och daterad 67, 44 x 63 cm
386
Ekbom, Ann Marie, olja, "Tidig vår", signerad och daterad 67, 44 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Osswald, Hans, gouache, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm
387
Osswald, Hans, gouache, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad, K Oswald, 16 x 23 cm
388
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad, K Oswald, 16 x 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, signerad och daterad -61, 25 x 61 cm
389
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, signerad och daterad -61, 25 x 61 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
390
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
391
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm
392
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
393
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368
394
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
395
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
396
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm,
397
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
398
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
399
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
400
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
401
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Utrillo, Maurice, litografi, handkolorerad, "Moulin de la Galette" (1924), signerad i stenen, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm
402
Utrillo, Maurice, litografi, handkolorerad, "Moulin de la Galette" (1924), signerad i stenen, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
403
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Schaubachkunst, Wallendorf, sittande dansös, polykrom bemålning, höjd 17 cm
404
Figurin, porslin, Schaubachkunst, Wallendorf, sittande dansös, polykrom bemålning, höjd 17 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
405
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
406
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
407
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
408
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
409
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
410
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 600 SEK
Avslutad
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
411
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
412
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
413
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm
414
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
415
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
416
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
417
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
418
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
419
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti grafik: litografier, posters mm
420
Stort parti grafik: litografier, posters mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
421
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
422
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
423
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
424
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Aftershaveflaskor, 2 st, glas med plastlock, Avon, Corvette Stingray respektive Porsche, medföljer skulptur, klarglas, Porsche, längd 13-17 cm
425
Aftershaveflaskor, 2 st, glas med plastlock, Avon, Corvette Stingray respektive Porsche, medföljer skulptur, klarglas, Porsche, längd 13-17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
426
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, bukig front, längd 88 cm
427
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, bukig front, längd 88 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 889 SEK
Avslutad
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
428
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
429
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
430
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
431
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
432
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.