Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
1011
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1012
Fickur 2 st, Omega (1 silver med nagg på urtavla) samt fotbollstidtagarur Park, ståldia cirka 5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1013
Parti svenska mynt i album, delvis silver
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1014
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
1015
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1016
Knivbajonett i balja, M/1914, Carl Gustafs Stad, längd 49 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1017
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, "Sofiero", design 1960, diameter 12 respektive 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
1018
6 delar konstglas; 2 svampar, Monica Backström samt 4 efterrättskålar, "Mine", Ulrica Hydman Vallien, h 9 - 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1019
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, vägglampa, ek med vit glaskupa, 1960-tal, fäste längd cirka 70 cm, senare kupa
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1020
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1021
Jensen, Jacob för B&O, skivspelare, Beogram TX 2, design 1985, längd 42 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
1022
Jensen, Jacob för B&O, skivspelare, Beogram 1800, design 1984, längd 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1023
Okänd designeer för JVC, skivspelare, QL 7, design 1977, längd 46 cm, förförstärkare medföljer
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1024
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
1025
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
1026
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag och läderklädd skiva, George III-stil, 1900-talets mitt el 2 hälft, l 127 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1027
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, Märklin skala H/0, bland annat 4 lok (1 saknar kontaktplatta), ej genomgångna eller testade
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1028
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1029
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900, h 95 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1030
Instruktionsbok för Volvo Amazon Sport och PV544 Sport
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1031
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, h 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1032
Parti smycken, bijouterier mm, medföljer 3 silvermynt 900/1000 silver, dessa total vikt 60 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1033
Andersson, John, egen verkstad Höganäs, miniatyrer, 9 st, stengods, skålar och vaser, signerade, h 1,5 - 7 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1034
Hellsten, Lars för Orrefors, glasservis, cirka 25 delar, "Eden" design 1974, skålar fat mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1035
Leksakslastbil, trä, BRIO, Osby, 1900-talets mitt, tippbart flak, l 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1036
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
1037
Stolar, 4 st, mahogny, senempirestil, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1038
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1039
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1040
Larsson, Carl för Royal Bellevue, efter honom, tallrikar, 6 st, Carl Larssons Jul, dia 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1041
Parti delvis äldre dockor, bland annat La Bambola Italiana
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1042
Dreutler, Hanne & Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulpturer/brevpressar, 2 st, älpplen, signerade h 7 respektive 9 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1043
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar, 7 st, flintgods, "Grå Ränder", design 1945, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1044
Parti diverse; förgyllda kaffeskedar, bijouterier mm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1045
Parti diverse; 2 pistolreplikor, Spanien 1900-talets 2 hälft, dolk i balja, så kallad Keris, modern tillverkning, skador
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1046
6 delar, glaserat lergods, Laholms Keramik, högsta h 23 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1047
Parti elastolin/lanolinfigurer, 13 st, husdjur, smärre slitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1048
Parti elastolin/lanolinfigurer, 11 st, vilda djur, smärre slitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1049
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1050
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1051
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge, signerad, 53 x 66 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1052
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
1053
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1054
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad, 61 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1055
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
1056
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1057
Mandolin, antagligen Italien, 1900-talets mitt, längd 60 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1058
Banjo, palisander, 1900-talets mitt eller 2 hälft, Lahava (?), l 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK