Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Moccakanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h  cm, vikt 375 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffekanna, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, slät på 3 bladhölstrade lejontassar, stämplad Otto Magnus Krook Nyköping 1820, h 21 cm, vikt 420 gram, bucklor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fruktknivar, 4 st, silver, slät modell med ihåliga skaft, stämplar Nils Hendeberg Helsingborg 1834, l 19 cm, total vikt 170 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kaviarsked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, stämplad Matrena Andreyevska, kontrollörsstämpel för Anatoly Apollonovich Artsybashev Maoskva 1895, l 19 cm, vikt 55 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Theglashållare, 1 par, silver, indo-persiska, 18-1900-tal, genombruten med stiliserad växtdekor, ostämplade, total vikt 155 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad B Ustav Stockholm 1967,  l 19 cm, vikt 11,3 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Bröderna Hedéns  Stockholm 1967,  l 18 cm, vikt 15,4 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Hänge samt ring (defekt), 18 karat rödguld, total vikt 3,8 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 240 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, vitmetall och stål med gummiarmband, Lucerne
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herr- och damfickur, silver, 1900-talets början, 1 signerad P N Persson Falkenberg, dia 3,5 respektive 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti silvermynt, mestadels Oskar II och Gustav V, total vikt 5 kg
Slutpris20 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thekanna, silver med svärtat trähandtag, Danmark, nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, stämplar Asbjörn Jacobsen, guardeinstämpel för Peter Reimer Hinnerup 1843 samt jungfruns tecken, h 23 cm, vikt 860 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Thekanna, silver med träskaft, Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, krönande papegoja, stämplar Johann Christian Fresel, Itzehoe (1800-52), l 21 cm, vikt 365 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av påfåglar mm, h 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, porträtt av man i rustning, 17/1800-tal, 35 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, höjd 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gong-gong, lackerad brons, Japan, Taishô, diameter 15 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, Nordiska kompaniet, senare bemålning samt klädsel
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 120 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK