Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Prinsessan och småtrollen" (No 9), synlig pappersstorlek 10,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollens styfdotter" (No 10), synlig pappersstorlek 9 x 13,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Canapé, valnöt med röd klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 180 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade , höjd 20 cm, fylld fot
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kaminur, bronserad och patinerad metall, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av stående par mm, höjd 35 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bildäck, 4 st, Michelin 225/50 R17, M+S, fälgar medföljer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fiskknivar, 12 st, nysilver, Barker Brothers Birmingham, 1900-talets 1 hälft, l 23 cm, i (vattenskadat) etui från David Andersen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matbesticksuppsättning, silver, 73 delar, "Rita",  total vikt exklusive knivar med fyllt skaft och stålblad cirka 2450 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skålfat, silver,  genombruten dekor, l 16 cm, vikt 115 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, David, kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 115 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Thin Lizzy, Scorpions m.m
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Status Quo, Gasolin m.m
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti dukar och servetter, linne m.m, ca 5 + 15 st
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Afshar (?), 150 x 110 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, jugend, sekelskiftet 1900, skulptur, patinerad brons, kvinnobyst, h 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 75", signerad och numrerad 61/150, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, diameter 11 - 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrivschatull, lackarbete, Japan, 1900-tal, dekor av fåglar samt blommor, inre sammetsklädd skrivyta, oidentifierad signatur, bredd 38 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK