Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
290
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
291
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
292
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
293
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
294
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
295
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
296
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
297
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
298
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
299
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Klinikvagn, metall,  1900-talets 1 hälft,
300
Klinikvagn, metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
301
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
302
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
303
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel,
304
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
305
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
306
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
307
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
308
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
309
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
310
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
311
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
312
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
313
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin och 6 diamanter, vikt 3,7 gram,
314
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin och 6 diamanter, vikt 3,7 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin om 0,5 carat, vikt 1,9 gram,
315
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin om 0,5 carat, vikt 1,9 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med droppslipad turmalin och 3 facettslipade diamanter, total vikt 5,2 gram,
316
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med droppslipad turmalin och 3 facettslipade diamanter, total vikt 5,2 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hänge, 9 karat vitguld med cabochonslipad opal och facettslipad smaragd, vikt 1,4 gram,
317
Hänge, 9 karat vitguld med cabochonslipad opal och facettslipad smaragd, vikt 1,4 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
318
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram,
319
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
320
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
321
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
322
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
323
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
324
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
325
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakel, dekor av djur,
326
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakel, dekor av djur,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
327
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
328
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
329
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
330
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
331
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
332
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Slutpris15 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
333
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Slutpris10 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
334
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Biilman Petersen, Gunnar  för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
335
Biilman Petersen, Gunnar för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
336
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
337
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.