Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
242
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
243
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
244
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
245
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik,
246
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i rött,
247
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i rött,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
248
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stanley, Jan, olja, komposition
249
Stanley, Jan, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i blått,
250
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i blått,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Henning, Wilhelm, olja, hamnbild med personer
251
Henning, Wilhelm, olja, hamnbild med personer
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svenson, Arne, olja, stilleben,
252
Svenson, Arne, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft,
253
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvlampa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
254
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvlampa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
255
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
256
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
257
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris500 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
258
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal,
259
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hårborste samt handspegel, silver, borsten svenska stämplar 1857, spegeln med svensk importstämpel,
260
Hårborste samt handspegel, silver, borsten svenska stämplar 1857, spegeln med svensk importstämpel,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, blandteknik, Alice i underlandet
261
Hardaga, Tarik, blandteknik, Alice i underlandet
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
262
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
263
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
264
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
265
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
266
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch
267
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt,
268
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Transportlåda, plywood och metall
269
Transportlåda, plywood och metall
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jönsson, Karin, matta, rölakan
270
Jönsson, Karin, matta, rölakan
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Västafrika (?),
271
Mask, skuret trä, Västafrika (?),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
272
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
273
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
274
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
275
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, Beatles
276
Parti LP/singlar, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Osswald, Hans, gouache, komposition,
277
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
278
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
279
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, Elvis Presley
280
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
281
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Avslutad
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
282
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
Slutpris350 SEK
Värdering350 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
283
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
284
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
285
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin,
286
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin,
287
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal,
288
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
289
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.