Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.
Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00
Klädskåp, valnöt med intarsia, oscarianskt, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skåp, skuren och bonad ek, Arts-and-Crafts, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel, mahogny, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med 5 vita glaskupor,
Slutpris250 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Munktell-Kylberg, Elsa, olja, stadsmotiv med personer
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Tore, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, serveringsvagn, teak, dubbla, löstagbara brickor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrivbordslampa, patinerad brons med grön glaskupa, så kallad Strindbergslampa,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Theskedar, 2 st, silver, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, figuriner, 2 st, glaserad terrakotta, björnar,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer i Kai Kristiansens art, stol, teak med svart konstläderklädsel
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, skrivskiva med grön läderklädsel, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa mässing med röd glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer (Tom Wilson?) för Bo Fajans, theservis, gråglaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, 190-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pianopall, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 200 SEK
Broderi, siden på vadmalsbotten, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Reuterswärd, Oscar, tusch, "Perspective Japonais 360",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Drickakorg, trä och rotflätning, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Walter, relief, sterlingsilver och glas, "Kattrelief",
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Parti spetsglas: 23 snaps- och 10 starkvinsglas,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handlykta, trä, smide och koppar med 4 glasrutor, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svanskog, T, teckningar, 1 par, porträtt av AF Schönhult och hh Brita Catharina née Socholowsky, 1 signerad och daterad 14 januari 1849,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK