Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, 2 st, röd respektive blåplast, "Signatur",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, picnicväskor, 2 st, plas, "Taffel", 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnär, akvarell, Marknadstorget, Gamla Staden, Warszawa,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Breger, Carl Arne för Termoverken Jönköping, termosar, 6 st, plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Köksvågar, 2 st, orange plast, Terraillon Export 2000,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, brickor, 6 + 3 st,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väckarur, 8 st, plast, 1960-70-tal; Staiger, Junghans, Goldkuhl mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 4 000 SEK
Telefon, vägghängd, valnöt, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... ",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin, Heljan mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti troféer, omonterade rådjurskranier,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris38 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Sven R, olja, "Den övergivne,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cavefors, Cecilia, färglito, "Sagoryttaren",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av tårpil mm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kandelaber till 2 ljus, svärtat smide, så kallad Tuppastake, antagligen Dalarna, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Virden-Cannon, Ernestine & D’Agostino, Matteo, Salerno, fisktallrikar, 8 st samt -skålar, 2 st,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, chamotterat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffe- och theservis, porslin, Gustavsberg, Blå Blom,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti porslin, Hackefors Vinranka,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti glas, Reijmyre "Antik",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fiskbassäng/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK