Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad,
Slutpris26 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Silow, Ingegerd, egen ateljé, matta, rölakan,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, kulhamrad mässing,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 70 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matskedar, 2 st, silver, fiolmodell, total vikt 125 gram,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti skedar, silver, 1800-tal, olika modeller total vikt 440 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
3 delar rödguld, 18 karat, total vikt 6,1 gram;
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2 delar bronssmycken, Finland, 1900-talets 2 hälft;
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring förgyllt silver och jade, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse",
Slutpris50 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Kåks, Olle, olja, blommande grenar,
Slutpris36 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering",
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Strösked, silver, gammalfransk modell, vikt 38 gram,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 6 + 4 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 145 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skedar, 6 + 6 st, så kallade Sameskedar, total vikt 145 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, alabaster, kvinna med slöja,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK