Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
49
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Andersson & Johansson Höganäs, skålfat, glaserat lergods,
50
Okänd designer för Andersson & Johansson Höganäs, skålfat, glaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
51
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
52
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Granfelt, Bertel, olja,
53
Granfelt, Bertel, olja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
54
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
55
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
56
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
57
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
58
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Presenterfat samt snusdosa, silver, total vikt 450 gram,
59
Presenterfat samt snusdosa, silver, total vikt 450 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
60
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
61
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
62
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Collier, odlade pärlor med silverlås,
63
Collier, odlade pärlor med silverlås,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita och blå safirer, vikt 3,3 gram,
64
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita och blå safirer, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
65
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
66
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal,
67
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
68
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Halskedja samt armband, silver med markasiter och karneoler,
69
Halskedja samt armband, silver med markasiter och karneoler,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
BILDFOBI, akvatint, komposition,
70
BILDFOBI, akvatint, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
7 delar porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
71
7 delar porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
72
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
73
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
74
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal,
75
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
76
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
77
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
78
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
79
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
80
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
82
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
83
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
84
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
85
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
86
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
87
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
88
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
89
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
90
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
91
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
Slutpris36 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början,
92
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
93
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
94
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
95
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
96
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
97
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.