Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
530
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
531
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
532
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
533
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
534
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
535
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
536
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sätterikast, trä med metallhandtag,
537
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
538
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
539
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög,
540
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
541
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
542
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
543
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
544
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
545
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
546
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
547
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ouvrier, Jean efter Vernet,  Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
548
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
549
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
550
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
551
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
552
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Garvat fårskinn, grått,
553
Garvat fårskinn, grått,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Garvat fårskinn, grått,
554
Garvat fårskinn, grått,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti",
555
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti",
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo",
556
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol,
557
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
558
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter,
559
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
560
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
561
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668,
562
Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787,
563
Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Möller, Knud för B&G, figurin, porslin, sjölejon, modellnummer 1733,
564
Möller, Knud för B&G, figurin, porslin, sjölejon, modellnummer 1733,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession",
565
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
566
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pekineser, modellnummer 1776,
567
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pekineser, modellnummer 1776,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, katt, modellnummer 1876,
568
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, katt, modellnummer 1876,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand",
569
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
570
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
571
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
572
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
573
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
574
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
575
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
576
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
577
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.