Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
587
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Saltkar, silver med blå glasinsats, historismus, dekor av svanar, lotus mm,
588
Saltkar, silver med blå glasinsats, historismus, dekor av svanar, lotus mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa,
589
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa,
Slutpris22 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, 1820-30-tal,
590
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, 1820-30-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti koppar, 1 låda,
591
Parti koppar, 1 låda,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
592
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
593
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris4 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti delvis äldre leksaker,
594
Stort parti delvis äldre leksaker,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
595
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
596
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mycket stort parti äldre vykort,
597
Mycket stort parti äldre vykort,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben,
598
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap,
599
Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål,
600
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
601
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
602
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
603
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
604
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
605
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
606
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, fat, glaserat stengods, dekor av par i folkdräkt
607
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, fat, glaserat stengods, dekor av par i folkdräkt
Slutpris250 SEK
Avslutad
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
608
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
609
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, makrill, Stim 8
610
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, makrill, Stim 8
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
611
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggspegel,
612
Okänd designer, väggspegel,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar,  teak och ek,
613
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar, teak och ek,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Parti damarmbandsur
614
Parti damarmbandsur
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
615
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
616
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
617
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
618
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad,
619
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"
620
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods,
621
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för St Eriks Lervarufabrik, vas, glaserat lergods,
622
Okänd designer för St Eriks Lervarufabrik, vas, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
623
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S,
624
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
625
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, 3 st, stengods, björnungar,
626
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, 3 st, stengods, björnungar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, koppar,
627
Okänd designer, taklampa, koppar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 5 st, gjuten glasmassa, "Cool",
628
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 5 st, gjuten glasmassa, "Cool",
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Royal Collection, vas, frostat glas, kvadratisk med avrundade hörn,
629
Wärff, Göran för Kosta Royal Collection, vas, frostat glas, kvadratisk med avrundade hörn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Strömbergshyttan, vas, glas,
630
Nylund, Gunnar för Strömbergshyttan, vas, glas,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, Hasselblad 500C/M,
631
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, Hasselblad 500C/M,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors Expo, skulptur, gjutet glas,
632
Palmqvist, Sven för Orrefors Expo, skulptur, gjutet glas,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
633
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
634
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.