Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
491
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flaskor, 1 par, grön glasmassa,
492
Flaskor, 1 par, grön glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
493
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jardinière, majolika, Tyskland, sekelskiftet 1900,
494
Jardinière, majolika, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jardinière, porslin, empirestil, Limoges, 1900-tal,
495
Jardinière, porslin, empirestil, Limoges, 1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
496
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
497
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
498
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
499
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
500
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, skål, sterlingsilver, dessin 823, vikt 265 g,
501
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, skål, sterlingsilver, dessin 823, vikt 265 g,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
502
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
503
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
504
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 400 - 2 400 SEK
Avslutad
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
505
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
506
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
508
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
509
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
510
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
511
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv,
512
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, antik Youmud,
513
Matta, antik Youmud,
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, antik Afshar (?),
514
Matta, antik Afshar (?),
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, antik persisk,
515
Matta, antik persisk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, antik persisk, dekor av rosor,
516
Matta, antik persisk, dekor av rosor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
517
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
518
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
519
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja,  berglandskap,
520
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja, berglandskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
521
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
522
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
523
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
524
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
525
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
526
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
527
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
528
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
530
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti glas, iittala,
531
Parti glas, iittala,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
532
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
533
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
534
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
535
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
536
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
537
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
538
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.