Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Parti äldre leksaker mm,
721
Parti äldre leksaker mm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti leksaker, plysch, Steiff,
722
Parti leksaker, plysch, Steiff,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
723
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
724
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
725
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
726
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
727
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
728
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
729
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
730
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bord, svarvat och förgyllt trä med vit marmorskiva,
731
Bord, svarvat och förgyllt trä med vit marmorskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
732
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
733
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
734
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti långpipor mm, mestadels 1800-tal,
735
Parti långpipor mm, mestadels 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Scandinavia completens..", omkring 1720,
736
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Scandinavia completens..", omkring 1720,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Felsecker, Jonathan, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad,  "Temeswar" (Timisoara), ur "Des neu-eröffneten Kriegs Theatri in Ungarn 4ter theil"
737
Felsecker, Jonathan, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Temeswar" (Timisoara), ur "Des neu-eröffneten Kriegs Theatri in Ungarn 4ter theil"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 500 SEK
Avslutad
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Charte von Frankreich",
738
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Charte von Frankreich",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Valck, Gerard, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Le Royaume de Danemark",
739
Valck, Gerard, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Le Royaume de Danemark",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande",
740
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wessel, Caspar, karta, kopparstucken, "Kiøbenhavns Amt : efter Kongelig ordre opmaalt",
741
Wessel, Caspar, karta, kopparstucken, "Kiøbenhavns Amt : efter Kongelig ordre opmaalt",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sotzmann, Johann Daniel Ferdinand, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Griechenland der Archipelagus",
742
Sotzmann, Johann Daniel Ferdinand, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Griechenland der Archipelagus",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti fiskeutrustning, fiskespö, rullar mm,
743
Parti fiskeutrustning, fiskespö, rullar mm,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
744
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre dockor mm,
745
Parti äldre dockor mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti frimärken mm,
746
Stort parti frimärken mm,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
747
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
748
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
749
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, grönt glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
750
Takampel, grönt glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
751
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
752
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
753
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
754
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vas, så kallad strutvas, rödtonat glas med nysilvermontage,
755
Vas, så kallad strutvas, rödtonat glas med nysilvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, antagligen Taishô,
756
Vas, porslin, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
757
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
758
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sadelväska, så kallad Khorgin,
759
Sadelväska, så kallad Khorgin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
760
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
761
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
762
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"
763
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
764
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
765
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren ek, 1700-tal (?), stående man (Överstepräst?),
766
Skulptur, skuren ek, 1700-tal (?), stående man (Överstepräst?),
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Biltuta, mässing, TE eller ET "Central Python", Frankrike 1910-20-tal,
767
Biltuta, mässing, TE eller ET "Central Python", Frankrike 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
768
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.