Laddar...
Juliauktion
Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
721
Parti äldre leksaker mm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
722
Parti leksaker, plysch, Steiff,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
723
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
724
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
725
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
726
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
727
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
728
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
729
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
730
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
731
Bord, svarvat och förgyllt trä med vit marmorskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
732
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
733
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
734
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
735
Parti långpipor mm, mestadels 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
736
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Scandinavia completens..", omkring 1720,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
737
Felsecker, Jonathan, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Temeswar" (Timisoara), ur "Des neu-eröffneten Kriegs Theatri in Ungarn 4ter theil"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 500 SEK
738
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Charte von Frankreich",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
739
Valck, Gerard, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Le Royaume de Danemark",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
740
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
741
Wessel, Caspar, karta, kopparstucken, "Kiøbenhavns Amt : efter Kongelig ordre opmaalt",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
742
Sotzmann, Johann Daniel Ferdinand, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Griechenland der Archipelagus",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
743
Parti fiskeutrustning, fiskespö, rullar mm,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
744
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
745
Parti äldre dockor mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
746
Stort parti frimärken mm,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
747
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
748
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
749
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
750
Takampel, grönt glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
751
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
752
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
753
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
754
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
755
Vas, så kallad strutvas, rödtonat glas med nysilvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
756
Vas, porslin, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
757
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
758
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
759
Sadelväska, så kallad Khorgin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
760
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
761
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
762
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
763
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
764
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
765
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
766
Skulptur, skuren ek, 1700-tal (?), stående man (Överstepräst?),
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
767
Biltuta, mässing, TE eller ET "Central Python", Frankrike 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
768
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.