Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
433
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp, horn, antagligen oryx,
434
Käpp, horn, antagligen oryx,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
435
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Käpp, hardwood med nysilvermontage,
436
Käpp, hardwood med nysilvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, nysilver, svensk spetsig,
437
Besticksuppsättning, nysilver, svensk spetsig,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Greenwood, Ernest, efter honom, litografier, 1 par, handkolorerade,
438
Greenwood, Ernest, efter honom, litografier, 1 par, handkolorerade,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1700-tal,
439
Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ystad Metall, kandelabrar för 2 ljus, 1 par, 1920-30-tal,
440
Okänd designer för Ystad Metall, kandelabrar för 2 ljus, 1 par, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, tunnväggigt, violett glas,
441
Vaser, 1 par, tunnväggigt, violett glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft
442
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren valnöt med stoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets slut,
443
Fåtölj, skuren valnöt med stoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skåp, lackerat trä, 1900-talets början,
444
Skåp, lackerat trä, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
445
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt,
446
Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, lackerat trä, 1900-talets 2 hälft, målad blomdekor,
447
Snedklaffsekretär, lackerat trä, 1900-talets 2 hälft, målad blomdekor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
448
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
449
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
450
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Pakistan,
451
Matta, old/semiantik Pakistan,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
452
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
453
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
454
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
455
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
456
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Bok, de Chwalkowo Chwałkowski, Nicolaus med flera, "Regni Poloniae Ius Publicum",
457
Bok, de Chwalkowo Chwałkowski, Nicolaus med flera, "Regni Poloniae Ius Publicum",
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak, dubbla dörrar,
458
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak, dubbla dörrar,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa, ylleklädda dynor, "Visingsö",
459
Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa, ylleklädda dynor, "Visingsö",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bok, Calvin, Jean, "Institutio Christianae Religionis",
460
Bok, Calvin, Jean, "Institutio Christianae Religionis",
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bok, Justinianus, Flavius Petrus Sabbatius, "Codicis Iustiniani" tom II, sammanbunden med "Autentica sev Novella Constitutiones" samt "Tractatus AD IUS VARII",
461
Bok, Justinianus, Flavius Petrus Sabbatius, "Codicis Iustiniani" tom II, sammanbunden med "Autentica sev Novella Constitutiones" samt "Tractatus AD IUS VARII",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Soave Polano, Pietro, "Historia del Concilio Tridentino",
462
Bok, Soave Polano, Pietro, "Historia del Concilio Tridentino",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Price, John, "Commentarii in varios Novis Testamenti Libros",
463
Bok, Price, John, "Commentarii in varios Novis Testamenti Libros",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bok, Torniello, Augustino, "Annales Sacri et Profani ab Orbe Condito..." tom I-II,
464
Bok, Torniello, Augustino, "Annales Sacri et Profani ab Orbe Condito..." tom I-II,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bok, Suidas et alt, "Souida. To men paron biblion Souida",
465
Bok, Suidas et alt, "Souida. To men paron biblion Souida",
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren, bonad och delvis bronserad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
466
Armstolar, 1 par, skuren, bonad och delvis bronserad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,
467
Okänd designer i William Morris art, skänk, skuren ek, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm samt datering Anno 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kamasa, Tadeusz, olja, flickporträtt,
468
Kamasa, Tadeusz, olja, flickporträtt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Johansson, Börje för Johansson Design, stolar, 4 st, brunt konstläder på metallfot, "Viggen"
469
Johansson, Börje för Johansson Design, stolar, 4 st, brunt konstläder på metallfot, "Viggen"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med röda melaminplattor, översta steget klätt med heltäckningsmatta
470
Stegpall, krom med röda melaminplattor, översta steget klätt med heltäckningsmatta
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
471
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, Weterstrand, Töreboda
472
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, Weterstrand, Töreboda
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt,
473
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
474
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
475
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
476
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
477
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
478
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
479
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
480
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.