Laddar...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt,
481
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old persisk,
482
Matta, old persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Herrock, bomull och polyester, Burberry,
483
Herrock, bomull och polyester, Burberry,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
484
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
485
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käpp, papyrus med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft,
486
Käpp, papyrus med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
487
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,
488
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
489
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,
490
Vallien, Bertil för Boda Åfors, miniatyrvas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
491
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord, rikt skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft,
492
Soffbord, rikt skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hurtsar/nattygsbord, 1 par, alm med mässingsbeslag,
493
Hurtsar/nattygsbord, 1 par, alm med mässingsbeslag,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ilsted, Peter, etsning, "Stampen", opus 36,
494
Ilsted, Peter, etsning, "Stampen", opus 36,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
495
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord, mahogny med delvis läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
496
Hurtsskrivbord, mahogny med delvis läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matsals/konferensmöbel, 16 delar, alm, Kina, 1900-talets slut, bord med 5 iläggsskivor, 11 stolar och 4 armstolar,
497
Matsals/konferensmöbel, 16 delar, alm, Kina, 1900-talets slut, bord med 5 iläggsskivor, 11 stolar och 4 armstolar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,
498
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Biblioteksbord, valnöt, 1900-talets 1 hälft,
499
Biblioteksbord, valnöt, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",
500
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fintland, Ilona, olja, komposition i blått,
501
Fintland, Ilona, olja, komposition i blått,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona, delvis förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft,
502
Takkrona, delvis förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
503
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
504
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
505
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk,
506
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
507
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
508
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
509
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
510
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,
511
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål glas, "Chicko", design 1996,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
512
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
513
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
514
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
515
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
516
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
517
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
518
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
519
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Enarmad bandit, Aristocrat Tic Tac Toe,
520
Enarmad bandit, Aristocrat Tic Tac Toe,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Enarmad bandit, Aristocrat Gold Star, 1970-80-tal,
521
Enarmad bandit, Aristocrat Gold Star, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
522
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Spelmaskin, Jennings Sun Chief, 25 cent,
523
Spelmaskin, Jennings Sun Chief, 25 cent,
Slutpris9 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
524
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
525
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
526
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper,
527
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
528
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.