Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 1140 gram,
97
Parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 1140 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 1 gram,
98
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 1 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrfickur med kedja, silver, Omega,
99
Herrfickur med kedja, silver, Omega,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
100
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
101
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge,
102
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
103
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
104
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st,
105
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
106
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
107
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
108
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, parti glas, brun glasmassa med luftbubblor,
109
Höglund, Erik för Boda, parti glas, brun glasmassa med luftbubblor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ahrle, Leif, olja, komposition,
110
Ahrle, Leif, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
111
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
112
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
113
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
114
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,
115
Salongsmöbel, 6 delar, svarvad valnöt med djuphäftad sidenklädsel, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
116
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, dekor av påfåglar mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
117
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
118
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
119
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
120
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
121
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
122
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
123
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
124
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
125
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer,
126
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
127
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
128
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
129
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,
130
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
131
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan,
132
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt,
133
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
134
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
135
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
136
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cittra i låda, Baranoli,
137
Cittra i låda, Baranoli,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
138
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
139
Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor,
140
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
142
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag,
143
Soffbord, palisander med intarsia och bronsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
144
Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
145
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.