Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
49
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Dockskåp, bemålat trä, sekelskiftet 1900, 2 våningar samt löstagbart tak,  fasad med 5 fönsterpar och risaliter,
50
Dockskåp, bemålat trä, sekelskiftet 1900, 2 våningar samt löstagbart tak, fasad med 5 fönsterpar och risaliter,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak,
51
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,
52
Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm,
53
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
54
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
55
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 13,7 gram
56
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 13,7 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 8 gram
57
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 8 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti rödguld, 18 karat, total vikt 9,7 gram
58
Parti rödguld, 18 karat, total vikt 9,7 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Ringar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,6 gram
59
Ringar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,6 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
60
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 3,2 gram,
61
Ring, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 3,2 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,3 gram
62
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,3 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,6 gram
63
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,6 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,
64
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, örhängen 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, "Saana", vikt 4 gram,
65
Weckström, Björn för Lapponia, örhängen 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, "Saana", vikt 4 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, halssmycke, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Cheek-to-cheek", vikt 5 gram,
66
Weckström, Björn för Lapponia, halssmycke, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Cheek-to-cheek", vikt 5 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
67
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
68
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
69
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods,
70
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
71
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jensen, Lauritz för Royal Copenhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummer 2015,
72
Jensen, Lauritz för Royal Copenhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummer 2015,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
73
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
74
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
75
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242,
76
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas,
77
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
78
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
79
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS,
80
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
81
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
82
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
83
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
84
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
85
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
86
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
87
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
88
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
89
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
90
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
91
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
92
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
93
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal,
94
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
95
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
96
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.