Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
195
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970,
196
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
197
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
198
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
199
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan,
200
Matta, old Hamadan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
201
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
202
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
203
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
204
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
205
Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk,
206
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
207
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
208
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
209
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
210
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
211
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
212
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
213
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
214
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
215
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper,
216
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
217
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
218
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
219
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
220
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
221
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
222
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
223
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
224
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
225
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
226
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 400 - 1 800 SEK
Avslutad
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
227
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja,
228
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
229
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Waxholm 1,
230
Häverö, Bert-Håge, färglito, Waxholm 1,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
231
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja,
232
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja,
233
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
234
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar,
235
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
236
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
237
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård,
238
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel,
239
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
240
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
242
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
243
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.