Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Commune, skrivbord, valnöt och wengé, Crimson,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Hyllmöbel, teak på (senare?) metallben, 1950-60-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pall, mahogny med brun läderklädsel, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holstein, Bent, färgetsningar, 2 st, "Sunset Boulevard" respektive "Trappe, Wanaka",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bords/golvlampa, glaserat lergods, Miranda, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, fåtölj, bonat trä med moccaklädsel,
Slutpris7 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, säng/lampbord, 1 par, ljus björk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Picknickkorg, flätad hampa med läderdetaljer, Harrod's,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skärbrädor, 2 st, stavlimmad bok,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kardbänk samt smörkärna, trä, allmogearbeten, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa samt fåtölj, björk med blå ylleklädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,
Slutpris8 500 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bords/sänglampor, 2 st, delvis svartlackerad mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svartlackerat stål med lösa, rödklädda dynor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sidobord med undre tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, nattygsbord, valnöt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Digital telefon, Kobraliknande modell, Scandiphone,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fiskbestick, 6 + 6 st, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, valnöt med björkunderrede, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, vit glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gryta med lock, saltglaserat stengods, så kallad Crock Pot,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Butikshylla, valnöt och grönlackerat trä, 1950-60-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtölj, skuren och bonad bok med rottingklädsel,
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bergère, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstolar, 1 par, skuren och bonad bok, rokokostil, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffbord, valnöt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, matgrupp, 9 delar, mahogny,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Höganäs, matservis, 48 delar, oxblodsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skrivbord, avlutad fur, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK