Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
433
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,
434
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
435
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
436
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
437
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal,
438
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
439
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
440
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
441
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,
442
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
443
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
444
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt,
445
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
446
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, ylle, "Tomtebolycka",
447
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, ylle, "Tomtebolycka",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
448
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
449
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
450
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal,
451
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
452
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
453
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu",
454
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
455
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
456
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
457
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
458
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,
459
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Hagenauer, Karl, hans art, brosch, förgylld brons pärlemor och glas, afrikansk krigare med spjut,
460
Hagenauer, Karl, hans art, brosch, förgylld brons pärlemor och glas, afrikansk krigare med spjut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,
461
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
462
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
463
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
464
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
465
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
466
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
467
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Senneh (?),
468
Matta, old/semiantik Senneh (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
469
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
470
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
471
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk,
472
Matta, old Persisk,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
473
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
474
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
475
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
476
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reklamskylt, litograferad plåt, BRIO,
477
Reklamskylt, litograferad plåt, BRIO,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
478
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
479
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,
480
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.