Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
529
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
530
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats,
531
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)
532
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
533
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal,
534
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
535
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
536
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
537
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, total vikt 360 gram
538
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, total vikt 360 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),
539
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte,
540
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
541
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
542
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
543
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
544
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
545
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
546
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,
547
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet,
548
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato,
549
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften,
550
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
551
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
552
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
553
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,
554
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
555
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
556
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950,
557
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,
558
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
559
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
560
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
561
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
562
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
563
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boléro, nutria,
564
Boléro, nutria,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
565
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
566
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
567
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
568
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
569
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960
570
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
571
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
572
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
573
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti Blue-Ray-filmer,
574
Stort parti Blue-Ray-filmer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
575
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
576
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.