Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Matta/vävnad, antik Kelim, antagligen Anatolien, mittsöm avlägsnad,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer (Karre Klint ?) för Gemla, Diö, stol, svarvat och bonat trä med flätad sits,
Final bid1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergèrer/öronlappsf¨åtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Est1,000 - 1,200 SEK
Brieditis, Katarina för IKEA, matta, handtuftad ull, "Tise",
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Pall, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid1,900 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Brickbord, skuret och bemålat trä med plåtbricka, gustaviansk stil, 1800-tal, sarg med bladstav,
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Est200 - 300 SEK
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
Est300 - 400 SEK
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Taklampa, brons, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, 15 ljusarmar,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Hillfon, Curt, färgserigrafi, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Est800 - 1,000 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
Est300 - 400 SEK
Saint-Phalles, Niki de, färgserigrafi, "Je t'aime",
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Snedklaffsekretär, rikt skuren ek, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Byrå, rikt skuren ek med marmorskiva, Louis XVI-stil, Belgien, 1900-talets början,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Väggspegel, skuren och bonad ek, Belgien, 1900-talets början,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
Est200 - 300 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
Est200 - 300 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
Est600 - 800 SEK
Vägghyllor, 1 par
Vägghyllor, 1 par
Est200 - 300 SEK
Karaff med propp, porslin, Lomonosov, Moskva, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
Est200 - 300 SEK
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
Est300 - 400 SEK