Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal,
Final bid1,900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
Est800 - 1,000 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsterampel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib,, 5 delar tenn; salt- och pepparströare, senapskanna, vas samt bricka,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, 1950.-60-tal,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Målkärl, 7 st, koppar, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, hallspegel, teak,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Hallspegel med handskkorg, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Kökshylla, trä med flintgodsbehållare,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Stort parti LP-skivor, Pop/Rock,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen för Glas & Trä Hovmantorp, väggspegel, ek,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Toilettespegel, skuret och svärtat trä och palisander, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
Est1,000 - 1,200 SEK
Rullbandspelare, Teac A-6300,
Rullbandspelare, Teac A-6300,
Final bid4,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Champagnekylare, 2 st, aluminium,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Est200 - 300 SEK