Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
17
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
18
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
28
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
34
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
36
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
37
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
47
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
59
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt,
60
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,
64
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
69
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
73
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
74
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Polaroidkamera, modell 800 "The (800",  tillverkad 1957–1962,
76
Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
78
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
79
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
89
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
90
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,
98
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
99
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
Final bid4,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu
116
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st,
117
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st,
Final bid200 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st,
133
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
139
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
140
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
143
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,
146
Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
147
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Elektronisk luftfuktare,
148
Elektronisk luftfuktare,
Final bid350 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
150
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
170
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
178
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
185
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
193
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
197
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
199
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,
200
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
210
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
235
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
236
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås,
249
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Gunghäst, skuret och bemålat trä,
253
Gunghäst, skuret och bemålat trä,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
254
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,
255
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
262
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
263
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
264
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
266
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.