Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Est800 - 1,000 SEK
Skrivställ, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
Final bid150 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Final bid100 SEK
Est400 - 500 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide.
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Mekanisk trådrullesnurra, brännförgylld brons och mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Anatomisk modell, bemålad gips på träsockel, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
Est800 - 1,000 SEK
Stave, Sylvia för C G Hallberg, tobaksburk, art-déco/funkis,
Final bid1,700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, brons,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Skrin, bemålat trä, 1700-tal, marmorerad dekor,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est1,200 - 1,500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est1,200 - 1,500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Est4,000 - 5,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Krater, försilvrad brons, 1800-tal, kopia efter den sedan 1945 försvunna Minervaskålen (Pallas Athenaskålen) från Hildesheim,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Konsol/sockel till kaminur, palisander med intarsia, Frankrike, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est600 - 800 SEK
Serveringsbricka, svartlackerad och förgylld plåt, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Pepparkaksform, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Dockhus, trä, 1800-tal,
Dockhus, trä, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Kyrkdosa, driven koppar, Köpenhamn, 17-1800-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Skrin, lackarbete, ryssland, 1900-talets början, dekor av personer i trojka,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Dalahästar, 4 st samt -tupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Väggspegel, mässing, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, intarsiatavla, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av familj i solnedgång,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bords/toilettespegel, mässing, 1910-20-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Tavelram, mahogny och förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Final bid1,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus/ljusstakar 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur. bemålat trä, stående häst,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stenyxa, tunnackig flintyxa, neolitikum,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Lockstop, glas med tennmontage, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK