Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Konsolbord, bonad ek, 1910-20-tal,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Bokhylla, valnöt, 1930-40-tal,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Brickbord, valnöt med tenninläggningar, 1910-20-tal,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, skuren akantusdekor,
Est1,200 - 1,500 SEK
Armstolar, 1 par, bonad alm,
Armstolar, 1 par, bonad alm,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd engelsk designer, soffa, 3-sits, avtagbar akantusmönstrad klädsel,
Est200 - 300 SEK
Stolar, 1 par, mahogny, empirestil, Ryssland, 1800-talets slut,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Vippbord, ljus björk med intarsia, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Brickhållare, så kallad Dumb Waiter, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
Est500 - 600 SEK
Taburett, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est800 - 1,000 SEK
Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Est1,200 - 1,400 SEK
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
Barnsäng, ljus björk, 1920-30-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, barnstolar, 1 par,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK