Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
6
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
26
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt,
38
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
40
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
41
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
49
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800,
57
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800,
Final bid2,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
61
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
62
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
73
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
74
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
77
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
84
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
85
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt,
110
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
115
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
130
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal,
131
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
169
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
170
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
177
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
217
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
218
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
219
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
220
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
221
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
222
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
230
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
231
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
232
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
251
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
254
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
301
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
305
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Final bid200 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
326
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
351
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
352
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
353
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
354
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits,
355
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
356
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
357
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
358
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits,
359
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,
361
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,
362
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,
Final bid2,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
400
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
401
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.