Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
10
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Final bid1,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
11
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
12
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
13
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
14
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
15
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
30
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
Final bid1,900 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
39
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
51
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
52
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
53
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
54
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
Final bid24,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Closed
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
55
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
66
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
88
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
96
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
97
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
Final bid2,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
101
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
102
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
103
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
104
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
105
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
Final bid2,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
106
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
Final bid11,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
109
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
Final bid4,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
111
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
112
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
113
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
128
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
134
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
145
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
149
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
166
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
211
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
Final bid6,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
212
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
213
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
214
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
215
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
216
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
224
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
225
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
226
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
227
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Parti silver, total vikt 430 gram,
228
Parti silver, total vikt 430 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
4 delar silver, total vikt 270 gram,
229
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
376
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
415
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
544
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
545
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.