Loading...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
9
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
17
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
18
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
24
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
Final bid6,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
35
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
43
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
44
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
47
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,
65
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
67
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
68
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
75
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
129
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
135
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
168
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,
181
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,
Final bidNo bids
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,
190
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
202
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
203
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
204
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
205
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
206
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
237
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
262
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
266
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på  relief, 2 st, kompositioner,
269
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på relief, 2 st, kompositioner,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
275
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
Final bid150 SEK
Closed
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
283
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Final bid600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
296
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
299
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
318
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä,
334
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fartygsmodell, bemålad plåt,
336
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dalahästar, 4 st samt -tupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
340
Dalahästar, 4 st samt -tupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, intarsiatavla, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av familj i solnedgång,
343
Okänd konstnär, intarsiatavla, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av familj i solnedgång,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
373
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
377
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
378
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
379
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
Final bid900 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer,
380
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
397
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
399
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
422
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
430
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
484
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
494
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
511
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
527
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.