Lowest lot number
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, brunglaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
Est400 - 500 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Est800 - 1,000 SEK
Kallskålskål, tenn, rund bukig på fot med 2 uppsvängda hänklar,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
Est300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
Est400 - 500 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,
Est500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Est800 - 1,000 SEK
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, skulptur, konststen, Faun,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Väggkonsol, bronserad konstmassa, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, skål, gul glasmassa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, vitt stengods, reliefdekor,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, vägglampett, mässing med bakelitfäste,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 12 st,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med nysilverblad, King's Pattern (Engelsk snäckmodell)
Final bid3,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti smycken och bijouterier, bland annat damsavonett silver, 1800-tal,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal,
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
Est4,000 - 5,000 SEK
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Est1,200 - 1,500 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Desiree med kruka,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Est5,000 - 6,000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977,
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Pepita med sombrero,
Est300 - 400 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Walther & Söhne, vas, gjutet, gråtonat glas, art-déco, 1920-30-tal,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
Est300 - 400 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100,
Est600 - 800 SEK
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
Est300 - 400 SEK
Pipa, skuren valtand, sjömansarbete, så kallad Scrimshaw, England, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster,
Est600 - 800 SEK
Kakfat, mjukporslin, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
Est400 - 500 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Est700 - 800 SEK