Est1,200 - 1,500 SEK
Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,
Est2,600 - 3,000 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Est600 - 800 SEK
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,
Est600 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
Est1,200 - 1,500 SEK
Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,
Final bid4,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
Est500 - 600 SEK
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Englund, Eva för Målerås, fat blå glasmassa, Malakit,
Est300 - 400 SEK
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra,
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
Est300 - 400 SEK
Lockstop, tenn med tennmontage, Tyskland, Louis XVI, 1800-talets början, slipad dekor av duva vid kärleksaltare, växtrankor samt text "Liebe wohl mein Hertz",
Final bid2,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Est800 - 1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Est800 - 1,000 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bang, Jacob E för Holmegaard, glasservis, 59 delar, Astrid
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Stort parti karaffer med propp, glas och kristall,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
Est300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Liljekonvalj,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn och säl, modellnummer 1108,
Final bid2,600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
Final bid200 SEK
Est250 - 300 SEK
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, 1800-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Löfström, Katarina för Glasverk, Varberg, vas, glas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vinkanna, pressglas med metallmontage, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Mycket stort part mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås,
Final bid4,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, jardinière, majolika, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, brunglaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
Est400 - 500 SEK