Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte,
Final bid18,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Est8,000 - 10,000 SEK
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est10,000 - 15,000 SEK
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid4,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Est800 - 1,000 SEK
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
Est3,800 - 4,000 SEK
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Est2,800 - 3,000 SEK
Parti silver, 15 delar, Rosen, total vikt 175 gram,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med nysilverblad, King's Pattern (Engelsk snäckmodell)
Final bid3,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti smycken och bijouterier, bland annat damsavonett silver, 1800-tal,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Est5,000 - 6,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Est4,000 - 5,000 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, total silvervikt cirka 500 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
Est400 - 500 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsbägare, 6 st, silver, total vikt 170 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Theglashållare, 3 st, sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ring, 20 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Parti ringar och örhängen, 18 karat rödguld, total vikt 6,5 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Örhängen, 2 + 1, 14 karat rödguld, total vikt 1,2 gram,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Est1,800 - 2,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
Est4,200 - 4,400 SEK