Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Eriksson, Erkki, egen verkstad,väggplåtar, 2 st, driven och ciselerad koppar,
386
Eriksson, Erkki, egen verkstad,väggplåtar, 2 st, driven och ciselerad koppar,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, majolika med mässingsmontage och etsad glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
411
Bordsfotogenlampa, majolika med mässingsmontage och etsad glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
416
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, 39 st, ornamin, Balett,
417
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, 39 st, ornamin, Balett,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti nysilver; fiskbestick med ivorineskaft, 6 + 6 st, 2 konfektskålar samt cigarettetui,
418
Parti nysilver; fiskbestick med ivorineskaft, 6 + 6 st, 2 konfektskålar samt cigarettetui,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
419
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
442
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
452
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
454
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
464
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
465
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
466
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
468
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW
469
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
470
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, rokokostil,
471
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tavelram, försilvrat och bemålat trä och stuck, USA, 1900-talets början,
472
Tavelram, försilvrat och bemålat trä och stuck, USA, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggspegel, trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
473
Väggspegel, trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
478
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
480
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
492
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
493
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
494
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
499
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
503
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
505
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
508
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
509
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
516
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
518
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre leksaker och spel,
537
Parti äldre leksaker och spel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
553
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
554
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
555
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
565
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
567
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
571
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
573
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
600
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
603
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Seldon, järnbeslaget trä och läder, sekelskiftet 1900,
605
Seldon, järnbeslaget trä och läder, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hörnkonsoller, 1 par, skuret och bonat trä,
606
Hörnkonsoller, 1 par, skuret och bonat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kafferost med fotogen/spritbrännare, smide med porslinsknopp,
608
Kafferost med fotogen/spritbrännare, smide med porslinsknopp,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
609
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
610
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
611
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
617
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
621
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.