Eriksson, Erkki, egen verkstad,väggplåtar, 2 st, driven och ciselerad koppar,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, majolika med mässingsmontage och etsad glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, 39 st, ornamin, Balett,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti nysilver; fiskbestick med ivorineskaft, 6 + 6 st, 2 konfektskålar samt cigarettetui,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
Est400 - 500 SEK
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
Est400 - 500 SEK
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tavelram, försilvrat och bemålat trä och stuck, USA, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggspegel, trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
Est600 - 800 SEK
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
Est200 - 300 SEK
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
Est800 - 1,000 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Est200 - 300 SEK
Parti äldre leksaker och spel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
Est400 - 500 SEK
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
Est200 - 300 SEK
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Seldon, järnbeslaget trä och läder, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Hörnkonsoller, 1 par, skuret och bonat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kafferost med fotogen/spritbrännare, smide med porslinsknopp,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
Est800 - 1,000 SEK
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
Est200 - 300 SEK