Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, brons, barockstil, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Lodregulator, bonad ek och stuck, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Dockhuvud, celluloidplast med ögon av glas, Schildkröt, 1910-20-tal,
Est200 - 300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Est300 - 400 SEK
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic,  medföljer termos Tupperware,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
Est5,000 - 6,000 SEK
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Final bid2,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,
Est200 - 300 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est1,600 - 2,000 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Arnold MAC700, 1940-50-tal,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Leksak, litograferad plåt, 1940-50-tal, G.I-Joe Bouncing Jeep,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
Est1,500 - 2,000 SEK
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
Final bid3,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Eriksson, Erkki, egen verkstad, lockask, tenn,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK