Okänd designer, 1960-tal, armstolar, 3 st, ek,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Ekström, Yngve för Stolab, matbord med 2 iläggsskivor, massiv björk, Björka, design 1955,
Final bid6,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 4 st, rödlaserad björk, Lilla Åland, design 1942,
Final bid7,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Okänd designer, TV-bänk, svart, härdat glas och aluminium,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Skåp, gråmålad fur, empiretyp, delvis 1800-tal,
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Hassbjer, Åke för Tingströms, tillskriven, matbord med en fanerad iläggsskiva, bok och teak samt 4 stolar bok,
Final bid2,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Arbén, Love för Lammhults, matbord, vit lamniat på kromade ben, ellipsformat,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffa, 2-sits, bok med heltäckande, delvis djuphäftad grön plyschklädsel,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Est300 - 400 SEK
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
Est1,500 - 2,000 SEK
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Final bid2,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nakamura, Noboru för IKEA, fåtölj, böjträ med naturfärgad canvasklädsel, Poem (senare Poäng),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, krom med ljusbrun skinnklädsel, Klinte,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Fällstol, ek och rotting, så kallad Campaign Chair, J W Allen 22 Strand London,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Lampbord, skuren valnöt med rödbrokig marmorskiva,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, byrå, mahogny och poppelrot,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fridhagen, Bertil för Bröderna Andersson Ekenässjön, soffgrupp 3 delar, teak, Cuba
Final bid15,000 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC) Silkeborg, soffbord, teak,
Final bid2,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Est200 - 300 SEK
Slagbord, fur, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid1,500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Fällbord, mahogny på fot i bonad björk, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK