Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsalsstolar, 8 st, skuret och gråmålat trä, rokokostil, K A Roos Helsingborg,
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Vippbord, mahogny, antagligen, England, 1800-talets 1 hälft, rund skiva på trepassfot,
Final bid2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Blombord, svartlackerat trä, 1910-20-tal, möjligen Japan, dekor av tranor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Blomsterpiedestal, svarvat trä, sekelskiftet 1900, bambuimiterande dekor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, klädd i linnetyg "Elefant" från Firma Svenskt Tenn,
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Okänd designer för Dux,, sittpuff på hjul, 1900-talets 2 hälft, klädd med bomullstyg Poisons, design Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1943-45,
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
Est2,000 - 3,000 SEK
Est400 - 600 SEK
Trädgårds/cafémöbel, 6 delar, 3 stolar samt 2 armstolar, vitlackerat rundjärn och fur, Byarums Bruk,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Skrivbord, fur, allmogearbete, 1800-tal, låda i sarg,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, slagbord, körsbärsträ, enkla grindar, 4 lådor i sarg,
Final bid1,700 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Est400 - 600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Est400 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad alm, allmogearbeten, 1800-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snedklaffssekretär, teak, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum,
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Byrå, mahogny, gustaviansk stil, delvis 1800-tal, dekor av tandsnitt, 2 lådor,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Conran, Sir Terence för The Conran Shop, soffbord med undre tidskriftshylla, ljus ek,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid6,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Okänd designer, bokhylla, valnöt
Est1,000 - 1,200 SEK
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Est5,000 - 6,000 SEK
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Soffa, skuren mahogny,
Soffa, skuren mahogny,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Heath, Ditte & Adrian för France & Son, pall, ek med lös textilklädd dyna,
Est500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC), Silkeborg, tillskriven, soffbord, teak med mässingsbeslag och undre, rottingklädd tidskriftshylla,
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd designer för Stouby, armstolar, 1 par, böjträ med ljusbrun skinnklädsel, 1960-tal,
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
Est3,000 - 4,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Glasmäster i Markaryd, 1960-70-tal, bänk, fur,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
Est400 - 600 SEK
Est800 - 1,000 SEK