Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971,
Final bid3,600 SEK
Est200 - 300 SEK
Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Kunglig medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj, 1870-80-tal, original ripsband,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matbestickuppsättning, 36 delar, silver, Prins Albert, 12 + 12 + 12 bordsknivar, -skedar och -gafflar,
Final bid6,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Moccaservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, stämplad GAB Stockholm,
Final bid2,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Herrfickur, silver och svart emalj, Omega, 1900-talets början, dekor av eklöv samt ryttare och häst i guld,
Final bid900 SEK
Est200 - 200 SEK
Okänd designer för GAB, skål, sterlingsilver, kulhamrad modell,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Matskedar, 1 par, silver, gammalfransk modell,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Armbandsur, 3 + 1, design Lasse Åberg, 3 st Art-Watch med plastarmband, 1 förgylld mässing med brunt läderarmband,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Supkalkar, 1 par, silver, 1800-talets mitt, slät modell,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Supsked, silver, barock, dubbel kerubknopp, blad med graverad dekor av fleur-de- lys, delvis förgylld, oidentifierade svenska stämplar;
Final bid7,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti silver, 4 delar; skål, 2 bägare samt (defekt) snusdosa, total vikt 315 gram,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, stämplade Johan Petter Larsson Halmstad 1854 respektive -66,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Parti skedar, silver, 18-1900-tal, bl a Lose Malmö 1846, total vikt 420 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, halssmycke, silver med rundslipade koraller, stämplat K&G (?),
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Collier samt örhängen, 1 par, flodpärlor med montage i 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silversmycken; 2 broscher med markasiter, 1 brosch med månstenar (nål saknas) samt 1 hänge med kedja, silver och porslin,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, armband, silver med cabochonslipade månstenar,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Halmstadsilver, 2 delar; luktdosa, silver, urboettformad med montage till brosch, originalsvamp, stämplad Johan Petter Larsson 1889, dia 2,5 cm samt brosch/hänge, delvis förgyllt silver,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Cigarettetui, 900/1000 silver, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, l 13 cm, vikt 160 gram
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Herrfickur, vitmetall, Omega, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti mynt i album, delvis silver,
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Parti skedar, silver, total vikt 380 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est150 - 200 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Est2,000 - 3,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti smycken och bijouterier,
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
797
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
810
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK