EN
Loading...
501
Digman, Ingegärd, akvarell, äpplen på gren, signerad,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
505
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, signerad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
508
Schaefer, Karl, olja, stilleben med amaryllis och vindruvor, signerad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
509
Gahn, Greta, tillskriven, färgserigrafier, 1 par, Harlekin och Columbine, signerade Gahn, daterade -60 och numrerade 6/20,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
511
Okänd konstnär, olja, norrländskt landskap, signerad Hennings (?)
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
533
Ikon, tempera på guldfond, grekisk-ortodox, Korsfästelsen,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
536
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
538
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
543
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
544
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
547
Zieler, Mogens, färglito, Majs,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
569
Ulmer, Axel, olja, kustparti med segelfartyg,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
571
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
572
Lawes, Harold, akvareller, 2 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
580
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
582
Lem, Alfred, relief, bemålad glasfiber (?), figurkomposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
585
Henriksen, Mads, akvarell,
Final bidNo bids
Est150 - 200 SEK
617
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, insjölandskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
634
Strüwer, Ardy, färglito, Le Petit Saint-Benoit,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
635
Strüwer, Ardy, färglito, La Coupole,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
636
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
650
Sabbagh, Georges Hannah, olja, sittande akt, signerad och daterad 1926,
Final bidNo bids
Est40,000 - 50,000 SEK
654
Nordencreutz, Brita, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad 1949,
Final bid400 SEK
Est150 - 200 SEK
684
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 2 st, landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
692
Gehlin, Hugo, träsnitt, flicka med blomma, signerad Handsärtryck Nr 5 samt daterat 1920,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
695
Audran, Gérard efter Le Brun, Charles, kopparstick, 1600-tal, Slaget vid Arbela, ur Alexanders fälttåg,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
696
Danker, Balthasar Antoine efter Hackert, Johhan Philipp, kopparstick, Vediuta della Chiesa di S Pietro di Roma... 1776, himlen stucken av Gianno Volpato,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
697
Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
698
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
699
Borberg, Ivan, olja, stilleben,. signerad och daterad 1970,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
701
Okänd konstnär, couache, kvinnoporträtt, signerad Nell (?) och daterad 1956,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
702
Okänd konstnär, olja, Torgstånd, otydligt signerad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
732
Lundgreen, Karl Emil, olja, danskt backlandskap, signerad,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
734
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
742
Heiring, Harald, olja, sydländsk gatubild,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
744
Kihlman, Inger, etsning, Värnhemstorget, Malmö, signerad, daterad -66 och numrerad 209/250,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
745
Sköld, Erik, olja, landskap, signerad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
752
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
756
Moti, Kaiko, färgetsning, kvinna och kobra, signerad, daterad .56 och numrerad 19/200,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
757
Svipdag, Elin, olja, Tankar vid havet, signerad och daterad -70,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
758
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
761
Okänd kinesisk konstnär, kalligrafiska blad, 2 + 1,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
763
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
764
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
765
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
766
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
804
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
805
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.