Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- Vapen, mynt, medaljerClear filters
Starting bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ordenstecken, silver (och guld?), miniatyrer för Preussisk kronorden, Tunisiska Nichan al Ifthikar, Österrikiska Röda Korsets orden, Franska Palmes Academiques, Nederländska Lejonorden, okänd
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kniv i läder och masurbalja, björk, horn och smide, balja signerad KS, total l 23 cm, framstår oanvänd
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kniv, helhorn, samearbete, 1900-talets 2 hälft, dekor av varg, akkja mm, betecknad Luleå, total l 33 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Militära medaljer, 8 + 1 st, silver, total vikt 120 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Klockberlock, förgylld metall och emalj (och 14 karat guld?), Odd Fellows, h 2,5 cm, slitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ordenstecken, 2 st, förgylld metall och emalj, amerikansk Tempelherreorden, h 3,5 - 4 cm, slitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 - 3 cm
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 cm
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 cm
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Frederik III 1653, l 16 cm, vikt 50 gram
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Christian V 1671, l 16 cm, vikt 50 gram
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 - 3 cm
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gevär, slag från flintlås, Husqvarna, M/1815-49, nummeridentiskt, original laddstake, l 148 cm
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Svärdsorden (RSO), h 2,5 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
4 silvermynt; 20 Lire Italien 1927, 1 $ USA 1887, 2 Kroner Danmark 1930 samt så kallad Maria Thersiathaler, total vikt 85 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Poster, Tennis' Greatest Hits!, 1996, signerad av bland andra Jimmy Connors, Björn Borg, Andres GomezGuillermo Vilas och Roscoe Tanner, pappersstorlek 51 x 30 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cigarettskrin, läder, förgylld brons och emalj, tillverkat av Kartuschlåda för officer vid kavalleriförband (i detta fall sannolikt Kronprinsens Husarer Malmö., senare insats i förgyllt silver
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spjutspets, brons, Kina, dekor av drake, längd 48 cm
Starting bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Parti frimärken, huvudsakligen Sverige, delvis postfriska
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silvermynt, vikt 217 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kavajkedja för ordensminiatyrer (släpspänne), förgyllt silver, l 6 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Current bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
838
Salutkanon, brons på trälavett, Milennium 2000, l 37 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK