Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Include closed lots
2d 7h
Kaffe. och theservis, Rosenthal Pompadour
Current bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 7h
Okänd designer för Strömbergshyttan, vas, glas, spolformad, signerad, h 37 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Parti porslin, så kallat Jasper Ware, Wedgwood, 1900-tal
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 7h
Terrin, porslin, Rosenthal Maria
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Fat, porslin, Minton, polykrom och förgylld dekor av Harlech Castle, Wales, Harlech Castle, signerat A Holland, diameter 37 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 7h
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, ytterfoder, koboltglas, "Hortus", design 1943, h 17 cm, medföljer dito med spricka
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
2d 7h
Starting bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
2d 7h
Hellsten, Lars för Orrefors, skål på fot, glas, Graalteknik, dekor av violetta rundlar, signerad, dia 48 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
2d 7h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 7h
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 7h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 7h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 7h
4 delar glas, bland annat 3 delar Katarina Löfström, höjd 15-25 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Okänd designer, skålfat, pressglas, art-déco, 1920-tal, dekor av fjärilar, längd 35 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 7h
Pastejterrin och honungsburk, keramik, bland annat Pillivuyt, längd 9-25 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Bertil Vallien, vas, Rainbow, höjd 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
4 delar modern keramik, Rörstrand, 1950-60-tal
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 7h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 7h
Vallien, Bertil för Boda Åfors, olje/vinägerkannor, 1 par, glas med naturkork, etikettsignerade, h 23 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 7h
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, mat- kaffe och theservisdelar, porslin, Koka Blå, design 1953, ca 35 delar
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 7h
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Bägarvaser med lock, 1 par, fajans, sannolikt Delft, 1700-tal, oktogonala med kinesicerande dekor i koboltblått, h 38 cm, skador och lagningar
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 7h
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 3 st, chamotterat stengods, h 13 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Karnagel, Wolf för Hutschenreuther, matservis, 40 delar, porslin, Scala Bianca, design 1979, 13 mat-. 17 djupa- och 10 desserttallrikar
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 7h
Okänd designer för Val St Lambert, vas, glas, dekor i blått överfång, signerad, höjd 7 cm
Starting bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Vallien, Bertil, 3 delar glas, höjd 13 - 17 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 7h
Tomula, Esteri för Arabia, skålfat samt vas, höjd 3 - 11 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vaser, 3 s, blå glasmassa svart-vit dekor, "Liquorice", signerade, h 12 - 20 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 7h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 7h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 7h
Okänd designer för Nachtmann, vinglas, 7 st, kristall, slipad dekor, färgad kuppa, höjd 19 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Rosenthal, Phillipp för Rosenthal, vas, porslin, dekor i guld och kobolt, målarsignatur (?) Meyer, h 16 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin, dekor av mynt, diameter 13 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 7h
Starting bid60 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 7h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 7h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 7h
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK