Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, längd 61! cm, nagg
Starting bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Current bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 15 - 21 cm
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Fat, fajans, Danmark eller Nordtyskland, 1800-tal, dekor av hus, dia 32 cm, nagg
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, Wanli-stil efterliknande så kallat Kraakporslin, dia 30 cm, lagning
Current bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti kaffekoppar med fat och assietter, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 25 delar
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Uppläggningsfat, porslin, 1800-tal, tredelat, dekor i guld och grönt, l 30 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokstöd/figuriner, 1 par, porslin, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, 18-1900-tal, h 17 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Thekanna på réchaud, porslin, 1800-tal, delvis förgylld dekor, total h 25 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Laub Eberlein, Kirsten för Porsgrund Porselän, figuriner, 2 st, porslin, fåglar, handmålad koboltdekor, h 6 respektive 8 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Augustsson, Börne för Åseda, bordslampa, glas, så kallad Börnelampa, dekor i rött underfång
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, "Stripe", höjd 28 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern/Christineholm, matservis, ca 50 delar, Marianne, bl a 11 mat-, 12 djupa tallrikar samt 12 assietter
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Matservis, cirka 60 delar samt 20 kaffekoppar med underfat, Hutschenreuther för Galerie Leonard, Paris, dekor i Estorilmönster
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Vinglas, 6 st samt snapsglas 6 st, munblåsta, Reijmyre, gustaviansk stil, dekor av Gustavs III krönta namnchiffer, vinglas h cirka 16,5 cm
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Vinglas, 17 st, munblåsta, Reijmyre, gustaviansk stil, h cirka 16,5 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Current bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål på fot, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", modellnummer A14, signerad och daterad "S" (1949), handsignerad och etikettmärkt, h 13 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, kristall, "Crystal Movement", polykrom dekor, signerad, h 25 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, glaserat stengods, sjöodjur/dinosaurie, signerad, h 25 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 21 cm, liten bottennagg
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 21 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 18 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti kaffekoppar med fat och assietter, B&G, Blå Mås med resp utan guldkant
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, parti grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av fisk, liljekonvaljer mm, 10 delar
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK