EN
Loading...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
3
Allard, Gunilla för Lammhults, soffbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago 3", design 2001, dia 90 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
13
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i vitt fårskinn, något slitage
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
14
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
21
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
23
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
39
Okänd designer för Bulthaup, barstolar, 4 st, bok, höjd 70 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
40
Hansen, Fritz, klädhängare, kromat stål, "Coat tree", höjd 192 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
42
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
46
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
47
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
48
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
49
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
50
Allard, Gunilla för Lammhults, rullbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago", design 2001, dia 53 cm
Current bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
53
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
55
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
85
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1993, normalt bruksslitage
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
117
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Current bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
122
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
127
Rökbord, skuret trä, Asien, dekor av elefanter, modern tillverkning, något öga saknas, diameter 46 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
153
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
171
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
172
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
173
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
183
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
215
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
233
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
234
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
241
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
250
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray", design 2002
Starting bid6,000 SEK
Est7,000 - 7,500 SEK
314
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
315
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
322
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
333
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
344
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
345
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
371
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
381
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
412
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
414
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
424
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
442
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
444
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
452
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
453
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
455
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
481
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
499
Okänd designer för Bröderna Wigells Stolfabrik, pinnsoffa, björk, "Florida", l 130 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.