Loading...

Novemberauktion

Auktion 24/11 klockan 16

Visning:

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Novemberauktion
Include closed lots
2d 11h
Allard, Gunilla för Lammhults, soffbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago 3", design 2001, dia 90 cm
3
Allard, Gunilla för Lammhults, soffbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago 3", design 2001, dia 90 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
2d 11h
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956,  klädsel i vitt fårskinn, något slitage
13
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i vitt fårskinn, något slitage
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
2d 11h
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
14
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
2d 11h
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
21
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
2d 11h
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
23
Skrivbord, valnöt med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 18-1900-tal, rik intarsiadekor av delfiner, blommor mm, 3 lådor i sarg, l 112 cm, torksprickor
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
2d 11h
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
32
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
2d 11h
Okänd designer för Bulthaup, barstolar, 4 st, bok, höjd 70 cm
39
Okänd designer för Bulthaup, barstolar, 4 st, bok, höjd 70 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
2d 11h
Hansen, Fritz, klädhängare, kromat stål, "Coat tree", höjd 192 cm
40
Hansen, Fritz, klädhängare, kromat stål, "Coat tree", höjd 192 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
2d 11h
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
42
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
2d 11h
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
46
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 11h
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
47
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 11h
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
48
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 11h
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
49
Mattsson, Fredrik för Blå Station, fåtölj, stål med röd klädsel, Innovation C, design 2007
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 11h
Allard, Gunilla för Lammhults, rullbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago", design 2001, dia 53 cm
50
Allard, Gunilla för Lammhults, rullbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago", design 2001, dia 53 cm
Current bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
2d 11h
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal,  l 67 cm
53
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
2d 11h
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
55
Matgrupp, 9 delar, vitlackerat trä, IKEA, bord med 2 iläggsskivor "Zero" samt 8 stolar "Saga" 1968-69, bord totalt 190 x 115 cm, normalt bruksslitage
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
2d 11h
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1993, normalt bruksslitage
85
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1993, normalt bruksslitage
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 11h
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
117
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Current bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
2d 11h
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
122
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 11h
Rökbord, skuret trä, Asien, dekor av elefanter, modern tillverkning, något öga saknas, diameter 46 cm
127
Rökbord, skuret trä, Asien, dekor av elefanter, modern tillverkning, något öga saknas, diameter 46 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 11h
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
153
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
2d 11h
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
171
Skänk med vitrinöverdel, gul- och vitlackerat trä, Villeroy & Boch, "French Garden", b 143, h 213 cm
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
2d 11h
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
172
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
2d 11h
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
173
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
2d 11h
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
183
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
2d 11h
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
215
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 11h
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
233
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 11h
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
234
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 11h
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
241
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 11h
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray", design 2002
250
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray", design 2002
Starting bid6,000 SEK
Est7,000 - 7,500 SEK
2d 11h
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
314
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 11h
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
315
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 11h
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
322
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 11h
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
333
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 11h
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
344
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 11h
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
345
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 11h
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
371
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 11h
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
381
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 11h
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
412
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 11h
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
414
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 11h
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
424
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 11h
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
442
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 11h
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
444
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 11h
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
452
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 11h
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
453
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 11h
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
455
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
2d 11h
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
481
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 11h
Okänd designer för Bröderna Wigells Stolfabrik, pinnsoffa, björk, "Florida", l 130 cm
499
Okänd designer för Bröderna Wigells Stolfabrik, pinnsoffa, björk, "Florida", l 130 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.